Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kızlık zarı nasıl yırtılır?

Birçok kere bahsettiğimiz gibi birçok etkene bağlı olarak kızlık zarı yırtılabilir, zedelenebilir. Bu durum cinsel yolla olabileceği gibi, sürtünme yoluyla, yapılan sporların ve hatta bisiklet kullanırken karşılaşın durumlarla da gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla yaşanılan kızlık zarı yırtılması konusunda hazırlıksız yakalanmaktansa konu ile ilgili bilgiye sahip olarak hareket etmeniz iyi olacaktır. Kızlık zarı yırtılması durumunda, kızlık zarınızın yapısı, şekli ve kalınlığı devreye girmekte, karşılaşılacak durumları değiştirebilmektedir. Bu değişkenler, kızlık zarının yırtılmasından sonra kanamanın az ya da çok olmasını tetikleyebileceği gibi hiç kanama da hissedemeyebilirsiniz. Kanama olmuştur ama fark edeceğiniz şekilde olmamıştır. Her sağlıklı genç kadın ilişkiye girsin girmesin kadın doğum uzmanı, jinekolog ile görüşmesi gerektiğine inanıyoruz. Özellikle de kızlık zarı yırtılması söz konusu ise bilgiye sahip olsanız dahi kontrol amaçlı konunun uzmanına danışmak çok daha iyi olacaktır. Yapılan kızlık zarı muayenesi sonucunda hastalarımız Kızlık Zarı Dikimi kararı verilebilirler. Bunun da sağlıklı ilerleyebilmesi için gereken tüm prosedürleri, etkileri tarafınızdan öğrenilmesi gerekecektir ki. Güvendiğiniz bir kadın doğum uzmanı ile süreci daha rahat ve doğru geçirmiş olursunuz.

Kızlık Zarı Dikimi tıp biliminde hymenoplasti olarak adlandırılır. Kızlık zarı dikimine karar verdiğinizde bu işlem mutlaka kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır. Birçok kadın doğum uzmanı farklı nedenlerden bu işlemi yapmayabilir. Bu tarz doktorlarla karşılaştıysanız, yapılan operasyon ile ilgili olumsuz bir düşünceye sahip olmamalısınız. Ayrıca bu uygulamanın daha önceden yapılıp yapılmadığı aynı şekilde kadın doğum uzmanları ve adli tabipler tarafından anlaşılabilmektedir. Kızlık zarı dikilmesi işlemi 2 şekilde yapılmaktadır:

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi: Özellikle ilk cinsel ilişkisini yaşamadan önce ya da evlenmeden önce tercih edilmekte ve yapay bir kızlık zarı yapılması şeklinde olmaktadır. Flep yöntemi kullanılarak kızlık zarının dikiminde kalıcı ve güvenilir bir çözüme ulaşılmaktadır. Tecrübenin ve uzmanlığın en çok gerekli olduğu işlemlerdendir. Bu konuya gerekli hassasiyeti göstermeniz her zaman önemli olmalıdır. Bununla beraber Flep yöntemi öncesinde birçok hastamızın da sorduğu sorulara sizler için de yanıt vermek isteriz. Hastalarımızın daha önce girmiş olduğu ilişki sayısının, kızlık zarının ne zaman yırtıldığının ve süresinin de işlem üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Damarlı dokulardan oluşturulmakla beraber hemen hemen orijinal kızlık zarına oranla kanamanın daha fazla olacağının bilgisini de verebiliriz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi: Bu işlemde de evlenmeden hemen 2-3 gün öncesinden kızlık zarının dikilmesi gerçekleştirilmektedir. Kızlık zarı dikilmesi işlemlerinin her ikisinde de işlem sırasında herhangi bir risk taşımamaktadır. Çok kanama olmamakla beraber 15dk-30dk gibi kısas sürelerde tamamlanabilmektedir.

Flep Yöntemi ile yapılan ameliyatların sonrasında ağrı kesici ve antibiyotik kullanmanız gerekecektir. Ameliyat sonrası cinsel bölgenizde gerginlik yaratacak hareketlerden uzak durmalısınız. Bağırsaklarınızı yumuşak tutarak kabız olmamaya dikkat etmelisiniz. Ayakta fazla kalmamaya ve cinsel bölgenizin temiz ve kuru olmasına özen göstermelisiniz. Genel olarak ilk etapta dikkat edilmesi gereken hususlar bunlar olmakla beraber daha detaylı değineceğiz. Kızlık zarının dikiminden sonra çoğu hastamızın merak ettiği konuların başında bu işlemin anlaşılıp anlaşılmamasıdır. Yapılan işlemden bir hafta sonra ki bu ilk hafta içerisinde muayene yaptırmazsanız hiçbir şekilde anlaşılmayacaktır. Dolayısıyla kadın doğum uzmanı, jinekolog tarafından yapılacak muayenelerde hangi işlemi yaptırırsanız yaptırın operasyon geçirdiğiniz anlaşılmaktadır. Ama işlemi yaptıran kişinin ilişkiye girdiği kişinin anlaması çok olası değildir. Buna en güzel örneği Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi yaptıran kişiler için verebiliriz. Çünkü yırtılan kısım çıkartılarak, tam anlamıyla kapatan bir dikim gerçekleştirildiğinden anlaşılması mümkün olmayacaktır. İki hafta geçtikten sonra dikişler eriyecektir ya da düşecektir. Ameliyatı yaptıran kişi çok uzun süre sonra yani aylar ya da yıllar sonra ilişkiye girecek olmasından dolayı anlaşılması neredeyse imkânsıza yaklaşmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri ve Özellikleri

Bununla beraber Geçici Kızlık Zarı Dikimi sonrası da merak konusu olmaktadır. Aynı şekilde işlemden birkaç gün sonra cinsel ilişkiye girileceğinden anlaşılmayacaktır. Bu konuda bahsetmek istediğimiz detay ise yapılan bu iki işlemlerin riskleridir. Geçici olarak kızlık zarının dikilmesinde karşılaşılan riskler, kalıcı olarak kızlık zarının dikilmesine göre daha fazla olmaktadır. Evet, geçici kızlık zarı dikimi de anlaşılmamaktadır ancak işlem sırasında kullanılan iplerin yok olma süresi 10 ila 20 gün arasında değişmektedir. İşlemden iki üç gün sonra cinsel ilişkiye girilmesi gerektiğinden operasyon için kullanılan iplerin görülme ve anlaşılma ihtimali de ortaya çıkmaktadır. Söz konusu operasyonu yaptırdıktan sonra tekrar ilişkiye gireceksinizdir ve tekrar yırtılacaktır. Doğuma giden kadınların özellikle merak ettiği noktayı da aydınlatmış olalım. Doğuma girildiğinde zaten kızlık zarınız yırtılmış olacağından geçirdiğiniz operasyonlar anlaşılmayacaktır. Hala ikna olmaya bir kesim varsa teknik olarak neden olamayacağını anlatalım. Ameliyat oldunuz, ilişkiye girdiniz ve hemen hamile bile kaldınız. Bu durumda bile doğum için 9 ay beklemeniz gerekmektedir. Ki bu süreçte kullanılan ipler çoktan erimiş olacaktır. Girdiğiniz ilişkilerde de doğal olarak kızlık zarınız çoğu kez yırtılacaktır. Doğum anında kontrol edildiğini varsayalım, operasyon olup olmadığınız şu anki koşullarda mümkün değildir. Bununla beraber yapılan operasyonun anlaşılması için işlem sonrasında hiç ilişkiye girmemiş olmanız ya da son birkaç haftada ilişki yaşamış olmanız gerekir.

Kalıcı Flep yöntemi ile işlem yaptıran hastalarımızın birlikteliğe girme konusunda beklemelerini öneriyoruz. İki üç ay beklemenizden sonra cinsel ilişkiye girdiğinizde ilişkiye girdiğiniz kişi operasyon geçirdiğinizi anlamayacaktır. Geçici Flep yöntemi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. Operasyon sonrası dikişlerin yok olmasına fırsat olmadan ilişkiye girilecek olması, ilişkiye girilen kişinin fark etmesine yol açabilir. Herhangi bir kadın doğum uzmanı, jinekoloğa muayeneye gidildiğinde operasyon geçirildiği şu noktalara bağlı olarak anlaşılabilir. Bir hafta önce yapılan işlemden sonra gittiğinizde işlem yaptırdığınız anlaşılmaktadır. Henüz dikişler erimeyeceğinden belli olacaktır. Ya da işlem sonrasında uzun bir süre geçmeden cinsel birliktelik yaşayıp akabinde doktora gidildiğinde muayene sırasında yine anlaşılmaktadır. Buna karşılık olarak da yapılan işlem üzerinden altı ya da yedi ay geçerse dikiş konusunda herhangi bir iz kalmayacağı için söz konusu doktor tarafından anlaşılmayacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi hakkında birçok bilgi verdik ancak bu işlemlerin dürüst ve gerçekten alanında uzman bir jinekolog tarafından yapılması da en az işlem kadar önemli olmaktadır. Hastayı himenoplasti ile istediğiniz çözümü getireceğini düşünerek, gereken tüm süreçlere özen göstererek işlemi gerçekleştirmelidir. İşlem tamamlandığında zaten iyi bir doktorsa hastanın bundan sonraki hayatına sağladığı yararı düşündüğünde kendini iyi hissedecek ve daha iyi doktor olmak için yanına bir artı daha ekleyecektir. Çok iyi bir araştırma yapmadan ve bilgi almadan sadece kadın bir doktor olması ya da lazer yöntemiyle daha iyi bir sonuç alınacağı düşüncesiyle hareket edilmemelidir. Kadın ya da erkek olduğu far etmeden alanında ne kadar uzman ve tecrübeli olduğu en kritik noktayı oluşturmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Operasyonlarından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık zarınız dikildikten sonra tuvalete girdikten hemen sonra işlem yapılan bölge yıkanmalı ve antiseptik sprey sıkılmalıdır. İyileşme süresi yaklaşık olarak 25 gün olarak belirtilebilir. Ama yuvarlarsak bir ayı tamamladığını söyleyebiliriz. Bu süreçte işlem yaptıran kişilerin çok sert ve gerginlik yaratacak hareketleri yapmamaları ve hatta bisiklete biniliyorsa binmemeleri gerekir. İşlem sonrası hastalar, yaşadıkları ve karşılaştıkları durumları abartabilmektedirler. Aslında bahsettiğimiz konular dışında normal hayatlarına devam edebilirler. Operasyon sonrasında iyileşmeye bağlı olarak ilgili bölgenin kaşınması normaldir. Ancak uzun tırnaklarınız varsa kaşınmanız durumunda kanatma olasılığınız da bulunmaktadır, dikkat etmelisiniz. Dikim sonrasında pansuman gerekir evet ama hastanın kendisinin yapabileceği antiseptik sprey kullanımı ile olmaktadır. İlgili bölgenin enfeksiyon kapma riskine karşılık işlemden sonraki üç hafta kesinlikle kullanılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi operasyonu sonrasında ağır hareketler gerektiren sporlar ile ilgilenilmemesi ve ani bacak hareketlerinde bulunulmaması gerekmektedir. Geçici Dikim söz konusu olduğunda girilecek ilk cinsel ilişkide kanama olması gerekir, kanama olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Burada ortaya çıkan sonuç, özen gerektiren bir operasyon olduğu için gidilecek kadın doğum uzmanı, jinekolog önemli olmaktadır. Yapılan flep yöntemi işleminde lokal anestezi ilgili bölge uyuşturulur. Çoğunlukla hasta hafif uyutularak genel anestezi yapılmaktadır. Kalıcı olarak kızlık zarının dikimi söz konusu flep yöntemiyle dokunun yeniden yapılandırılması şeklinde olmaktadır. Yapılan işlem 20 dakika ile 30 dakika arasında sürerken, operasyon sonrasında komplikasyon oluşma ihtimali oldukça düşük olmaktadır. Yapılan işlemden bir saat sonra da gidebilirsiniz. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikildiyse evlenmeden bir hafta önce kesinlikle işlemi yapan doktora kontrole gidilmelidir. Sonuçta kızlık zarı için yapılan işlemleri sadece doktorlar anlayabilmektedir. Kalıcı olarak kızlık zarı dikiminin hastaya yaratacağı herhangi bir ağrı söz konusu olmaz. İşlemden sonra pomadların ve antibiyotiklerin kullanılmaya devam edilmesi, hastanın sağlığına tam süresinde kavuşması için önemlidir. Bu da çok olmasa da kirli cerrahi bir alan olarak görülen ilgili bölgenin enfeksiyona açık olduğunun bilinmesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan işlemin başarısını etkileyebilecek türde olduğunu belirtirsek önemi daha iyi anlaşılacaktır. Kızlık Zarı Dikimi yapıldıktan sonra o gün dinlenilmelidir. Anestezi de alındığı için dikkat edilmelidir. Akabindeki gün iş ya da sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Yapılan işlemden sonra ayakta duş alınabilmektedir. Ancak havuza bir haftadan önce girilmemesi önemlidir. Oluşabilecek herhangi bir enfeksiyondan da korunmuş olacaktır. Flep yöntemi ile yapılan kızlık zarı dikiminden yıllar sonra bile girilen ilk cinsel ilişkide kanama olmaktadır. Hem geçici hem de kalıcı olarak yapılan kızlık zarı dikiminin temelindeki neden yaşanan cinsel birleşmede kanamanın olması isteğidir. Dolayısıyla yapılacak işlemlerin önemi ve hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda ilk doktor kontrolüne gidene kadar belirtilen hususlara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Dikkat edilmesi gereken noktalar ve uygulanması gereken diğer hususlardan da son olarak bahsedelim. Yapılan işlemlerden sonra iki gün boyunca banyo yapılmamalıdır. Ayaktan duş alarak önce ilgili genital bölge sabunlu su ile yıkanmalıdır. Bez şeklindeki keselerden uzak durulmalıdır. Bahsettik ama tekrar belirtelim, ata binilmesini, bisiklet ve motorsiklet kullanımını tavsiye etmiyoruz. Eğer hastanın imkanı varsa, klozetli tuvalet kullanmalıdır. Olmadığı durumlarda ise, ilk doktor kontrolüne kadar tam olarak çömelmeden tuvaletin yapılması gerekir. İç çamaşırların günde 2 kez değiştirilmesi sağlıklı olacaktır. Sarı, yeşil akıntı, süt kesiği gibi beyaz bir akıntı, kokulu akıntı ve kaşıntı durumunda ilaç kullanmanızı gerektirecek durumlar olduğu için kadın doğum uzmanı, jinekoloğa gitmeniz gerekmektedir. Dikişlerin alınması gibi bir durum da söz konusu değildir. Kullanılan dikiş malzemeleri kendiliğinden zamanla erimektedir. İlk gece nasıl hareket edip neler yapmanız gerektiği ile ilgili doktor ile görüşülmelidir. Ve son bir dip not da kalıcı dikiş yapıldığı takdirde doktorun yönlendireceği şekilde pansuman yapılmasına dikkat edilmelidir.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada dış dudaklar yavaçca kenarlara itilerek yapılır. Bu konuda spesifik çalışan hekimler tarafından yapıldığı sürece kızlık zarı zarar görmez. Kızlık zarı muayenesi bulguları hastaya net olarak kağıt üzerinde çizilerek bilgi verilir.

Tarif edilirken örneğin saat 7 hizasında bir adet yırtığınız var şeklinde anlatılır. Hiç cinsellik yaşamasa da bazen bisiklet kazası veya başka sporlar sonrası da kızlık zarı yırtılabilir veya zedelenebilir. Genç bayanlar Gaziantep ilinde bazı sağlık merkezlerine giderek kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarı ile ilgili kaygılarından kurtulabiliyor veya kızlık zarı dikimi yaptırabiliyor.

Kızlık Zarı Muayenesi Gaziantep

Kızlık Zarı Muayenesi Gaziantep merkezlerine başvuran hastalar çoğu zaman, çok yoğun kaygı içindedirler. Toplumumuzda kızlık zarının halen bekaretin simgesi olarak algılanması ve ilk gece mutlaka kanama olması gerektiği ile ilgili ciddi beklentilerin olması bu kaygı ve endişenin daha da yoğunlaşmasına neden olmaktadır.

Yapısal olarak pek çok çeşit kızlık zarı yapısı ile karşılaşmaktayız. Bu yapısal farklılıkların çok fazla olması da ilk gece birliktelikte kişiden kişiye farklı miktarlarda kanama oluşmasının temel nedenlerinden biridir. Kızlık Zarı Muayenesi çoğu genç yaşlarda olan hastalarımızda bu yüzden de kritik önem taşımaktadır. Bazı kızlık zarlarında özellikle esnek tipte olan kızlık zarlarında bazen hiç kanama olmaması hiçbir cinsel birliktelik veya genital bölgeye travma geçirmeyen hastalarda kanamanın olmaması nedeniyle ciddi bir sosyal ve psikolojik sorun olarak karşılarına çıkmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, kadın doğum uzmanları veya jinekologlar tarafından yapılmalıdır!

Jinekolojik muayene masasında hastanın genital bölgesinde dış dudaklar hafifçe tutularak kenara çekilir ve kızlık zarı yapısı gözlemlenir. Kızlık zarı muayenesi sırasında genelde ağrı veya acı hissedilmez. Hastalarımız adetliyken de bu muayene yapılabilir. Kızlık zarı muayenesi yapıldıktan sonra en ideali hastalarımıza kızlık zarı yapısını bir kağıda çizerek anlatmaktır.

Bir saat gibi yuvarlak dairemsi bir figür üzerinde mevcut yırtığın yerini saat 7 hizasında bir adet veya saat 3, saat 6, ve saat 11 hizasında yırtıklarınız mevcut şeklinde çizerek hastalara tarif edilmesi onların da kolay idrak etmelerine faydalı olacaktır. Kızlık zarı genç kızlarımıza çok küçük yaşlarından itibaren çok önemli bir yapı olarak anlatılması ve mutlaka çok iyi koruması gerektiği bozulması halinde ailelerinin namuslarına leke düşeceği gibi çok önemli mesajlar verilmesi nedeniyle kızlık zarıyla ilgili yoğun endişe duymalarına neden olmaktadır.

Yaşadıkları en ufak bir travma veya erkek arkadaşlarıyla yakınlaşma durumunda acaba kızlık zarı bozulma olmuş mudur kızlık zarı yırtılma olmuş mudur kızlık zarı zarar görmüş müdür kızlık zarında zedelenme olmuş mudur kızlık zarım eğer zedelendiyse veya çentik oluştuysa daha sonra yaşayacağım ilk birliktelikte kızlık zarında kanama olma şansı var mıdır gibi pek çok sorularla karşılaşılır.

Kızlık Zarı Muayenesi Hakkında

Kızlık zarı muayenesi sonrası eğer kızlık zarında ciddi bir yırtık veya zedelenme tespit edilmişse tabi bu durum hemen hemen tüm hastalarımız için tam bir kabus haline dönüşebiliyor. Çünkü hali hazırda veya sonraki ilişkisini maalesef ilk cinsel birlikteliğinde kızlık zarından gelecek kanama, kızlık zarı yırtılması, kızlık zarı zedelenmesi, kızlık zarı patlaması, kızlık zarı delinmesi, kızlık zarı parçalanması, kızlık zarı kanaması üzerinden şekillenmesi ister istemez toplumun oluşturduğu yoğun baskı nedeniyle kendisinin çok kötü hissetmesine neden olmaktadır. Bu aşamada uygulanan kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarı onarımı, kızlık zarı tamiri, geçici kızlık zarı dikimi, kızlık zarı yenilenmesi, kızlık diktirme, kızlık zarı diktirme şeklinde toplum içinde adlandırılan ameliyatlarla pek çok genç bayan için hayata tutunmada önemli bir zemin oluşturmaktadır.

Çoğu zaman tam bir cinsel birleşmeye hazır olmadan sevgilisi veya nişanlısı ile olan bir yakınlaşma veya sürtünme sonrası oluşan bu tip kızlık zarı yırtılması kızlık zarı zedelenmesi kızlık zarı patlaması kızlık zarı delinmesi kızlık zarı parçalanması kızlık zarı kanaması gibi durumlarda başarılı kızlık zarı dikimi kızlık zarı onarımı kızlık zarı tamiri kızlık zarı yenilenmesi kızlık diktirme kızlık zarı diktirme şeklinde toplum içinde adlandırılan ameliyatlarla uygulanmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı bozulma şekline göre geçici veya kalıcı tamiri (hymenoplasti) mümkündür. Flep yöntemi yani kalıcı kızlık zarı tamirinde vajina duvarından alınan dokularla yeni bir kızlık zarı oluşturulur. Geçici kızlık zarı tamiri ise evlenmeden veya cinsel birleşmeden 2-6 gün önce kızlık zarına dikiş konarak yapılır. Her iki işlemde de lokal anestezi uygulanır ve 15-20 dakika süren yüksek riski olmayan operasyonlardır. Hem kalıcı hem de geçici kızlık zarı tamiri ile ilk ilişki sonrası gelen kanama elde edilir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı

Kızlık Zarı Dikimi Gaziantep Fiyatları her hekim için uyguladığı teknik ve kullandığı ürünlere göre farklılık gösterebilir. Kızlık zarı onarımı yapan doktorların ve kızlık zarı tamiri yapan merkezlerin ücretleri kesin kanama garantisi vermesi ile de ilgilidir. Bu konuda mağdur genç bayanlara kızlık zarı dikimi yapan doktorlar kızlık zarının yırtık şekli ve vajinanın genişliğine göre de kızlık zarı dikimi Gaziantep fiyatını belirler.

Kızlık zarı nedir? Yapısı nasıldır? Fonksiyonu nedir?

Kızlık zarı iç yüzeyi mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıdadır ve vajinanın girişinden yaklaşık 1- 1,5 cm içerdedir. Aslında vajinanın gelişimi sırasında oluşmuş bir deri kıvrımıdır. Vajina girişini tamamen kapatmaz çünkü orta kısmında vajinal salgıların ve adet kanının dışarıya akmasını sağlayan açıklık vardır. Bilinen işlevsel bir fonksiyonu yoktur.

Kızlık zarı her kadında aynı mıdır?

Her kadının kızlık zarı farklılıklar gösterir. Bazı kadınlarda doğuşdan olmaya da bilir. Kişiler arasında kızlık zarı yapısı ve şeklindeki farklılıklar, ilk ilişki sonrası kanamanın miktarında da değişikliklere yol açar.

Kaç çeşit kızlık zarı vardır?

Tanımlanmış 7 farklı kızlık zarı şekli vardır. Bunlar;

Septalı Kızlık Zarı Muayenesi: Kızlık zarının orta kesminde oluşan bir uzantı, kızlık zarını ikiye böler ve ilk birlikteliğin çok zor olmasına veya fazla kanama olmasına neden olabilir. Bazen çiftler hiç ilişkiye giremez, böyle bir durumda kızlık zarı ve ortadaki septanın çıkartılması gerekebilir.

Kribriform Kızlık Zarı: Kızlık zarı orta kısmının kalburumsu bir görüntü oluşturacak şekilde deliksi bir yapısı vardır. Çok sık görülmese de kribriform tipde kızlık zarı olan kişiler cinsel ilişkiye giremeyecekleri için mutlaka cerrahi bir müdahale ile kızlık zarının çıkartılması gerekir.

Yarı Septalı Kızlık Zarı: Kızlık zarı orta kısmında küçük bir zar kalıntısı bulunur. Kızlık zarının tamamen ortadan ikiye bölmediği için cinsel ilişkiye engel bir durum oluşturmaz. Çoğu zaman bir belirti vermez ancak çok nadiren hastalar kızlık zarı kenarında bir doku parçası hissettiklerini söyleyebilirler.

Kresentrik Tip Kızlık: Zarı Kızlık zarının ortasındaki boşluğun yarım ay benzeri bir görüntü oluşturacak şekilde kızlık zarının alt kenarının katlantı oluşturmasıdır. Çiftler, genellikle ağrılı ve çok zor ilişkiye girebilirler. İlişkiye giremeyen çiftler de olabilir. Böyle bir durumda hymenektomi yani kızlık zarının çıkartılması gerekebilir.

Labial Tip Kızlık Zarı: Kızlık zarının kalın ve yüksek kenarlı olması nedeniyle ortasındaki boşluğun nerdeyse kapalıymış gibi görünür. Çiftler ilişkiye giremez veya çok zorlanarak ilişkiye girerler. İlişki sonrası yoğun kanama, ağrı şikayetleri devam edebilir ve her ilişki ile kanama sürebilir. Genellikle hastaların kızlık zarına müdahale edilir.

Anüler Tip Kızlık Zarı: Kızlık zarının ince, elastik yapıda ve düşük kenarlı olması nedeniyle ilişki sırasında ortasındaki boşluğun rahatça esnemesine ve geniş olmasına zemin hazırlar. Damarsal yapıları çok ince ve azdır. Çiftler ilişki sonrası çok az kanama olması, hiç kanama olmamasına nedeniyle kontrol amaçlı sıklıkla doktora başvururlar.

Fimbriad Tip Kızlık Zarı: Kızlık zarının orta boşluğuna bakan kısmının aşırı girintili çıkıntılı olması halidir. Çok nadiren ilişki sırasında zorluk oluşturur. Zarın yüksek kenarlı ve yoğun damarsal yapıya sahip olması durumunda ilişki sırasında ağrı ve aşırı kanama gelişebilir.

Kızlık zarı anatomik yapısı nasıldır?

Kızlık zarı iç yüzeyi mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıdadır ve vajinanın girişinden yaklaşık 1- 1,5 cm içerdedir. Aslında vajinanın gelişimi sırasında oluşmuş bir deri kıvrımıdır. Vajina girişini tamamen kapatmaz çünkü orta kısmında vajinal salgıların ve adet kanının dışarıya akmasını sağlayan açıklık vardır. İşlevsel bir fonksiyonu yoktur. Her insanın ağız, göz, burun yapısı nasıl farklı ise kızlık zarı yapısı farklıdır.

Kızlık zarının damarsal yapısı, kalın veya ince kenarlı oluşu, orta kısmında septa dediğimiz ince duvarsal yapının varlığı veya yokluğu, doku düzeyinde elastik yapısındaki farklılıklara göre yapısal çeşitlilikleri çok fazladır. Kişiler arasında kızlık zarı yapısı ve şeklindeki farklılıklar, ilk ilişki sonrası kanamanın miktarında da değişikliklere yol açar.

Kızlık zarı muayenesi nedir?

Kızlık zarı muayenesi, Hymen muayenesi, Bekaret muayenesi, Kızlık muayenesi veya Bekaret testi adı altında pekçok hastamız kızlık zarı hakkında bilgi sahibi olmak için bize başvurmaktadır. Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada ve kadın doğum uzmanları tarafından yapılan özel bir muayenedir.

Bu muayene ile kişiler, yaşadıkları olayın kızlık zarı üzerindeki etkilerinin ne boyutda olduğunu ve kızlık zarının bozulup bozulmadığı bilgisini alırlar. Kızlık zarı muayenesi ile kişi, her kadında farklı özellikleri olan kızlık zarının yapısı hakkında bilgi alır. Bu muayene nedeniyle belki de ilk defa jinekologa gelen ve jinekolojik masaya oturan kişiler çok gergin olacağı için, doktoru tarafından güven verilerek rahatlatılmalıdır.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, kadın doğum uzmanının jinekolojik masada yatan hastanın iç dudaklarını yanlara çekerek gözle değerlendirmesi ile yapılan bir muayenedir. Kızlık zarı muayenesi sırasında hasta kesinlikle ağrı veya acı hissetmez. Kızlık zarı muayenesi tecrübeli bir jinekolog tarafından saniyeler içinde yapılan özel bir muayenedir.

Kızlık zarı muayene bulguları doktoru tarafından kişiye nasıl tarif edilir?

Kızlık zarı muayenesi sonrası kızlık zarının anatomik yapısı ve olası bir zedelenme bölgesi kişiye çizim üzerinde anlatılır. Kızlık zarı iç kısım açıklığını oluşturan deliksi yapı saat benzeri bir konumla benzerleştirilir, yırtık bölgesi tarif edilir. Örneğin ‘Kızlık zarı yapınız kalın kenarlı ve saat 7 hizasında yırtık oluşmuş’ gibi.

Kızlık zarı muayenesi neden yapılır?

Çoğu zaman toplumsal baskıların sonucu pekçok kişi bakireliği ile ilgili kuşkular taşır ve bu nedenle kızlık zarı muayenesi olmak ister.

Kliniğimize kızlık zarı muayenesi için en sık başvuru nedenleri;

Erkek arkadaşımla sadece sürtünme yoluyla birlikte olduk, biraz zorladı sonrasında tuvalete gittiğimde çamaşırımda kan gördüm, kızlık zarım bozulmuş mudur?

Yeni evliyiz ancak ilk gece birlikteliğimizde kan gelmedi? Daha önce kimseyle ilişkim olmadı? Neden kanamam olmadı? Kızlık zarım esnek yapıda mı?

Oniki yaşında bisiklete binerken sert bir şekilde vajina bölgemde zorlanma hissetdim sonra çamaşırımda birkaç kan damlası gördüm. O zamandan beri kızlık zarımla ilgili kuşkularım var. Acaba kızlık zarım bozulmuş mudur?

Yeni evliyiz, birbirimizi çok seviyoruz ancak tam cinsel birleşme sırasında vajina bölgemde çok ağrı ve acı hissettiğim için penisin içime girmesine izin vermiyorum. Artık acı çekeceğimden korktuğum için ilişkiye girmeye bile çekinmeye başladım. İnternetde okudum, bende vajinismus hastalığı mı var yoksa kızlık zarım çok mu dar?

Bir ay sonra evleniyorum. Acaba kızlık zarımın yapısı nasıl? Kanama olacak mıdır?

Erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ama onun da benim gibi ilk deneyimi, hiçbirşey anlamadık, kanamam da olmadı. İlişkiye mi giremedik yoksa kızlık zarım kanamadı mı?

Mastürbasyon sırasında yanlışlıkla parmağım vajinadan içeri girdi. Acaba kızlık zarım bozuldu mu?

Erkek arkadaşımla üzerimde çamaşır varken ilişkimiz oldu. Herhangi bir kanamam yoktu ancak iki saat sonra lekelenmem oldu bir gün sonra da adet görmeye başladım. Acaba bu kan kızlık zarımdan mı geldi yoksa adet kanamamdan mı? Merak ediyorum kızlık zarım bozulmuş mudur?

Küçük kızım 5 yaşında vajina bölgesinde sık sık akıntı ve kaşıntı oluyor. Elini çok sık vajinasını sert sert kaşırken buluyorum. Kızlık zarı bozulmuş mudur?

Yedi yaşındayken bir yakınımızın tacizine uğradım. Daha once de bu konuda çok muayene olmak istedim ama emin olamıyorum acaba kızlık zarım bozulmuş mudur?

Kızlık zarı yırtılması, kanaması nasıl olur?

Kızlık zarı dikimi’nin bütünlüğü, vajina içine penis, parmak veya yabancı cisim sokulmasıyla bozulabilir. Bu aşamada, kızlık zarı dikimi fiyatı, birden fazla yerden yırtılıp kanamaya neden olabilir. Eğer cinsel birlikteliğe devam edilirse kızlık zarının yapısının bozulduğu yerlerden kanamalar devam edebilir. Kişiler arası kızlık zarı yapısındaki farklılıklar nedeniyle bazen kızlık zarından hiç kanama olmayabilir. Kızlık zarının çeşidi, damarsal yapısı, kalınlığı, elastikiyeti, veya ilk cinsel birlikteliğin şekli bu kanama miktarını etkiler.

Esnek yapıda kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kanar mı?

İlk cinsel ilişkide her kadında kızlık zarı kanayacaktır’ diye bir genelleme yapılamaz. Esnek yapıda kızlık zarı, ilk cinsel birleşme sırasında genişleyerek kanama olmasına izin vermeyebilir. Bu tip kızlık zarında kılcal damarların çok ince ve az sayıda olması kanamanın çok az olmasına veya hiç olmamasına neden olabilir.

İlk cinsel ilişkide kızlık zarı patlar mı?

İlk cinsel ilişkide kızlık zarı patlamaz, ‘kızlık zarının bütünlüğü bozulur’. Toplum içinde sıkça kullanılan kızlık zarı patlaması gibi kavramlar çiftlerin bilinçaltında yoğun korku ve endişe oluşmasına zemin hazırlamakta ve cinsellikle ilgili pek çok patolojik sürecin gelişimini kolaylaştırmaktadır.

İlk cinsel ilişki sonrası ne kadar kanama olur?

Kişiler arası kızlık zarı yapısındaki önemli farklılıklar kanama miktarını etkiler. Genellikle az miktarda, sürüntü şeklinde bir kanama veya bir pedi doldurmayacak miktarda olabilir. Burada ilk cinsel birlikteliğin şekli de önemlidir. Eğer eşlerin her ikisi de cinselliğe hazırsa ve uzun bir ön sevişme sonrası vajinal kayganlığın oluştuğu bir birliktelik yaşanmışsa, çok az miktarda kanama olabilir. Ancak erkek partnerin çok sabırsız ve aceleci olması durumunda kanama miktarı daha fazla olabilir. Nadiren, kalın kenarlı bir kızlık zarı yırtılmasında, kılcal damar ağzı açılabilir ve kanama durmayabilir. ‘Koit yırtığı’ olarak ifade edilen bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir.

İlk cinsel ilişki sonrası kanama ne zaman durur?

İlk cinsel ilişki sonrası birkaç dakika içinde en geç yarım saat içinde durur. Ancak kanama miktarı çok fazlaysa ve belli bir süre geçmesine rağmen durmuyorsa konuyla ilgili bir jinekologa başvurmak gerekir.

Cinsel birliktelik dışında kızlık zarı nasıl bozulur?

Cinsel birliktelik dışında mastürbasyon sırasında vajina içine parmak veya sert bir cisim sokulması kızlık zarı yapısını bozabilir. Bunun dışında düşme, çarpma veya vajina bölgesine darbe almak da kızlık zarını bozabilir. Sürtünme yoluyla birliktelik yaşanmış veya mastürbasyon sırasında vajina içine sert bir cisim veya parmak sokulmamışsa kızlık zarı yapısı bozulmaz. Ancak yine de konuyla ilgili kuşkusu olanların kızlık zarı muayenesi olarak kesin bir fikir sahibi olması onları rahatlatacaktır. Ayrıca Genital bölgeye olan bir travma veya kaza sonrası kızlık zarı bozulabilir. Yine çok nadiren uzakdoğu sporları, jimnastik gibi perine bölgesinin zorlandığı sporlarda kızlık zarı bozulabilir.

Kızlık zarı tamiri mümkün müdür?

Kızlık zarı tamiri mümkündür. Günümüzde, toplumsal baskılar nedeniyle kızlık zarı halen psikolojik önemini korumaktadır. Bu nedenden dolayı, pek çok genç kız çözüm için kadın doğum uzmanına başvurmakta ve böylece daha önce yaşadığı olayın izlerini kızlık zarı tamiri ile ortadan kaldırarak rahatlamaktadır.

Kaç çeşit kızlık zarı tamiri vardır?

Kızlık zarı tamiri iki şekilde yapılır. Kalıcı Kızlık Zarı Tamiri ve Geçici Kızlık Zarı Tamiri. Geçici kızlık zarı tamiri yani cinsel ilişkiden 2-6 gün önce yapılan kızlık zarı tamiri ile kızlık zarına kendiliğinden eriyebilen dikişler konarak ilişki sırasında kanama oluşturulur. Bu konuda tecrübeli bir jinekolog tarafından yapıldığı sürece %100 kanama sağlanır. Kalıcı kızlık zarı tamiri veya Flep Yöntemi cinsel ilişkiden istenildiği zaman öncesinde yapılabilir ve sonrasında uzun süre kalıcı olma özelliği taşır. Bu yöntemde vajinadan oluşturulan doku parçası ile kızlık zarının devamlığını sağlayacak şekilde mikrocerrahi tekniklerle kızlık zarı yeniden oluşturulmaktadır. Vücut tarafından tamamen emilen çok ince dikiş materyalleri kullanılır ve böylece sonraki ilk cinsel ilişkide kızlık zarının kanaması sağlanır. Flep yöntemi ile uygun vakalarda birden çok sayıda ilişkiye girmiş bayanlarda vajina daraltma işlemi de uygulanabilmektedir. Her iki operasyon da hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Ortalama 15- 20 dakika süren işlemlerdir. Operasyon sonrasında genital bölgede hafif bir gerginlik hissi normaldir, ağrı veya acı kesinlikle hissedilmez. Operasyonun başarısında işlemi yapan jinekologun deneyimli olması kadar kişilerin bakımlarına özen göstermesinin de önemi çoktur. Yapılan işlem kesinlikle hastası ve doktoru arasında gizli kalır.

Kızlık zarı tamiri operasyonu sonrası nelere dikkat edilmeli?

Operasyon sonrası hastalar kişisel hijyenlerine dikkat etmeli, en az 2 gün su ile temas etmemeli, 2 günden sonra ayakta duş yapmalı ve genital bölgesini sürekli kuru tutmaya özen göstermelidir. Operasyondan hemen sonra kişi aşırıya kaçmadıkça günlük aktivitelerine devam edebilir. Aynı gün içinde il dışından gelen hastalar evlerine geri dönebilirler. En az 10 gün kabız kalmamalı, bol lifli gıdalarla beslenmeli ve yara iyleşmesini hızlandırmak amacıyla protein ve vitaminden yüksek bir diyet uygulamalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi uygulanan kişiler belli aralıklarla ve evlenmeden önce kontrole gelebilirler.

Kızlık zarı dikimi ne kadar?

Kızlık zarı dikimi yapan klinikler yaptıkları operasyonun tipine, uygulanan anestezi şekline, kızlık zarı yapısına ve genişliğine göre farklı fiyatlar isteyebilir. Kızlık zarı dikimi planlayan kişilerin uygun klinik ve jinekolog seçiminde, operasyonu yapacak jinekologun bilimsel kimliği, konuyla ilgili tecrübesi ve becerisinin yanında hastasına yaklaşımı, duyarlılığı ve psikolojik destek olabilme özelliği de çok önemlidir. Kliniğin sterilizasyon ve hijyenik kurallara uyması ve cerrahi teknik donanıma sahip olması gerekir. Kızlık zarı dikimi sonrası iletişim kurmaya devam ettiğimiz hastalarımızın hemen hepsi psikolojilerinin tamamen düzeldiğini ve üzerlerindeki toplumsal baskıdan kurtulduklarını ve hayatlarına yeniden başladıklarını ifade etmektedirler. Bu sonuca göre, kızlık zarı dikiminin sadece cerrahi bir işlem olmadığını aynı zamanda kişilerde psikolojik terapi sağladığını da söyleyebiliriz.

Kızlık zarı tamirini hangi doktorlar yapar?

Kızlık zarı tamirini hymenoplasti konusunda tecrübeli kadın doğum uzmanları yapar.

Tamir edilen kızlık zarı % 100 kanar mı?

Tamir edilen kızlık zarı eğer bu işin uzmanı tarafından yapılırsa % 100 kanar.

Tamir edilen kızlık zarı ilişkiye giren kişi tarafından anlaşılır mı?

Tamir edilen kızlık zarı ilişkiye giren kişi tarafından anlaşılamaz. Sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları tarafından tanı konabilir.

Esnek yapıda kızlık zarına sahip olanlar da kızlık zarını diktirebilir mi?

Kızlık zarı cinsel ilişkiye müsait yani esnek yapıda olanlar ilk ilişkide kanama yaşayamazlar. Bu tip kızlık zarı olanlara da operasyon uygulanabilir.

Doğum yapmış olanlar da kızlık zarını diktirebilirler mi?

Daha önceden ne kadar veya ne zaman ilişki yaşadığının kızlık zarı dikiminde önemi yoktur. Doğum yapmış olanlar da isterlerse kızlık zarlarını diktirebilirler.

Mastürbasyon sırasında parmak veya yabancı bir cisimle kızlık zarı bozulabilir mi?

Parmak veya başka bir yabancı cisim vajina içine sokulursa kızlık zarı bozulabilir ama vajina içine sokmadan yapılan mastürbasyonla kızlık zarı bozulmaz.

Bozulan kızlık zarı kendiliğinden iyileşebilir mi?

Bozulan kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya ilaç sürülerek iyileşmesi mümkün değildir.

Kişi kendi kızlık zarını kontrol edebilir mi?

Kişi kendi kızlık zarını kontrol edemez. Uygun pozisyonu aldığınızda ayna yardımı ile sadece görebilirsiniz ancak tıbbi bilginiz yetersiz olduğu için değerlendirme yapamazsınız.

Kızlık zarı bozulmadan gebelik olabilir mi?

Cinsel ilişki olmasa da yani penis vajina teması olmasa da kızlık zarı bozulmadan gebelik olabilir. Kadın genital bölgesi ile spermin temas etmesi, spermin hareketli ve doku üzerinde 72 saat canlı kalabilme özelliği nedeniyle gebelik nadiren de olsa gelişebilir.

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj olabilir mi?

Kızlık zarı elastik yapıda ise ve aletlerin girmesine müsait ise, deneyimli kadın doğum uzmanları tarafından kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir.